לקביעת תורים חייגו: 072-33-80-326

אורתוגנטיה

טיפול אורתודונטי בשילוב עם ניתוח לסת נדרש כאשר קיים פער גדול בין הלסתות מבחינת הגודל ו/או כיוון הגדילה שלהן. במקרים אלה יישור שיניים רגיל בלבד אינו יכול לתקן את ליקוי הסגר החמור שנוצר. 
כאשר מאבחנים פער בין לסתי בגיל מוקדם, ניתן להשפיע על גדילת הלסתות בעזרת טיפולים אורתופדים ו/או פונקציונלים וע”י כך להקטין את הפער או לאף בטל אותו לחלוטין. ניתוח אורתוגנטי מתבצע רק לאחר סיום גדילת הלסתות במקרים בהם הפער חמור.
 
האינדיקציות העיקריות לטיפול מסוג זה:

 1. לסת עליונה קדמית ובולטת או אחורית ושקועה 
 2. לסת תחתונה קדמית ובולטת או קטנה ואחורית
 3. לסת עליונה מוצרת מאד ובעקבות כך סגר צלבי
 4. סנטר בולט או מאד שטוח ואחורי 
 5. חיוך החושף רצועת חניכיים (חיוך חניכי)
 6. חלק תחתון של הפנים מאורך ובעקבות כך קושי בסגירת השפתיים ומנשך פתוח
 7. אסימטריה בגדילה של הלסת התחתונה ונטייה של הלסת לצד
 8. קושי בנשימה או הפסקות נשימה (sleep apnea) בעקבות עמדת לסתות לא תקינה 

הטיפול מתבצע בשיתוף פעולה עם כירורג פה ולסת וכולל לרב 3 שלבים:

 1. שלב ההכנה האורתודונטית בו מסדרים את קשתות השיניים ומעמידים את השיניים בעמדה הנכונה בלסת. השלב הזה חשוב ביותר – ככל שההכנה האורתודונטית טובה ומדויקת יותר, כך יהיה לכירורג קל יותר להעמיד את הלסתות בסגר טוב יותר בסיום הניתוח והפרוגנוזה של הצלחת הניתוח תהיה טובה יותר.
 2. הניתוח עצמו – מתבצע בד”כ במרכז רפואי תחת הרדמה כללית. בסיום הניתוח המטופל מאושפז לתקופה של מספר ימים לצורך מעקב צמוד אחרי ההחלמה.
 3. שלב הטיפול האורתודונטי המסיים – לאחר ההחלמה מהניתוח, יש צורך בהמשך טיפול אורתודונטי, לרב לתקופה של כ 6-12 חודשים על מנת להשיג אסתטיקה וסגר אידאלים בעמדה החדשה של הלסתות.

 
סוד ההצלחה בטיפול מסוג זה הוא אבחנה ותכנון משותפים מדויקים של הטיפול ע”י צוות של אורתודונט יחד עם הכירורג פה ולסת המנוסים בנושא זה. טיפול אורתוגנטי הוא לרב טיפול ארוך ומורכב אך התוצאה שווה – הטיפול משפר את האסתטיקה ואת התפקודים האוראלים (בליעה, לעיסה, דיבור) בצורה דרמטית ובכך מעלה את הביטחון העצמי של המטופל ואת יכולת השתלבותו בחברה.
 
פרופ’ צ’אושו פרסמה מספר מאמרים בנושא זה והיא עובדת בשיתוף פעולה הדוק, ארוך תווך, עם טובי הכירורגים פה ולסת בארץ.