לקביעת תורים חייגו: 072-33-80-326

פלטה ליישור שיניים

מקובל לחשוב שיישור שיניים הוא עניין לילדים בלבד, אך האמת היא שגם מבוגרים זקוקים ליישור שיניים לפעמים, בין אם בגלל שלא עברו יישור שיניים בילדותם ובין אם בגלל התעקמות השיניים בגיל מבוגר. פלטה לשיניים או התקן קבוע ונסתר ליישור הם דילמה תמידית כאשר מטפלים ביישור שיניים אצל מבוגרים. פרופסור סטלה צ’אושו, ממומחיות האורתודונטיה הנחשבות בעולם, מסבירה כל מה שצריך לדעת על יישור שיניים למבוגרים.

פלטה-לשיניים-בתל אביב

מה האופציות

הגשר, המזוהה כל כך עם יישור שיניים לבני נוער, נפסל אוטומטית על ידי רוב המבוגרים בשל נראותו וחוסר האסתטיקה שבו. בעבר היה גשר שקוף לשיניים, שפחות בלט לעין, אך גם הוא אינו פופואלרי במיוחד, שכן הוא מפריע תחושתית וויזואלית יחד. למעשה, שתי האופציות המשמשות ליישור שיניים אצל מבוגרים, למעט ניתוחים, הן שימוש בגשר פנימי מוסתר או פלטה לשיניים.

יתרונות וחסרונות

ההתקן הפנימי נוח יותר, כמובן, אינו מצריך התעסקות מיוחדת במשך היום, והוא נמצא בפה כל הזמן. מאידך, שימוש בהתקן פנימי נסתר מחייב מעקב צמוד יותר אצל האורתודנט ורופא השיניים, בשל קושי גדול יותר לשמור על היגיינת השיניים וניקיון יסודי של חתיכות האוכל שעשויות להיתקע בו. השימוש בפלטה לשיניים פחות נוח, מצריך התעסקות של הכנסה והוצאה, ופחות אסתטי, אך אינו מפריע לצחצוח השיניים וניתן לנקות גם את הפלטה עצמה.

יעילות

בשני המקרים, שימוש בפלטה לשיניים או בהתקן פנימי נסתר, יעילות הטיפול טובה מאוד, ומשך הטיפול תלוי בעיקר בסוג הבעיה ולאו דווקא במתקן. אולם, אם המשתמשים בפלטה לשיניים נמנעים מללבוש אותה כל שעות היום יעילות הטיפול פוחתת לעומת מי שלובש את ההתקן הפנימי במשך 24 שעות ביממה.

אז פלטה לשיניים או התקן קבוע ונסתר?

הדברים כבר נכתבו במהלך המאמר ובכל זאת אדגיש אותם: יישור שיניים אצל מבוגרים יכול להיעשות באחת משתי הדרכים האמורות – פלטה לשיניים או גשר פנימי. ההחלטה בין שני המתקנים תלויה בעיקר בסוג הבעיה ובבריאות הפה הכללית של המטופל. כאשר מדובר בפלטה יעילות הטיפול תלויה במידת השימוש במתקן. התייעצו עם האורתודנט שלכם כמובן, ובהצלחה.