לקביעת תורים חייגו: 072-33-80-326

אורתודנטיה למבוגרים

הסקרים מראים שמעל ל – 35% מהמטופלים ליישור שיניים בישראל הם מבוגרים. המטופלים המבוגרים שונים מהמטופלים הצעירים שפונים לטיפול אורתודונטי, כאשר אחד ההבדלים העיקרים הוא המצב של השיניים והרקמות התומכות.

במבוגרים התחלואה בעששת נמוכה אך קיימים שחזורים נרחבים ובהרבה מקרים קיימת מחלת חניכיים. מחלת חניכיים מתקדמת גורמת לירידה בעצם התומכת ומקטינה את העמידות של השיניים בכוחות הלעיסה. השיניים עוברות הטיות ולעתים בקיעה, המלווים בפתיחת מרווחים לא אסטטיים.

לאחר הטיפול בחניכיים ועצירת המחלה הפעילה חלק גדול מהמטופלים יופנו לטיפול אורתודונטי על מנת לשפר את האסתטיקה ולהשיג מחדש סגר תפקודי נכון. טיפול אורתודונטי נכון שנעשה בשיתוף פעולה עם הרופא המומחה לחניכיים (פריודונט) אינו גורם לנזק נוסף, אלא משפר את הפרוגנוזה של השיניים המעורבות.

גשר שקוף לשיניים

בנוסף, בחלק מהמבוגרים קיים כבר אבדן שיניים חלקי בעקבות מחלת החניכיים או נזק לחומר השן בעקבות עששת בילדות. לעתים השיניים הסמוכות לאתר העקירה עברו כבר הטיות ולא ניתן לשחזר את השן, הן ע”י שתל והן ע”י גשר. אבדן מספר שיניים אחוריות עלול לגרום לשינוי מהותי בסגר בגלל חוסר התמיכה באזור האחורי של הפה ובהמשך להטיית השיניים הקדמיות ושינויים במנשך עם השיניים הקדמיות התחתונות. 

במקרים אחרים, השן כבר נהרסה מתחת לגובה החניכיים ויש להבקיע אותה מהעצם והחניכיים התומכות על מנת לאפשר ביצוע כתר תקין. בכל המקרים האלה טיפול אורתודונטי הכרחי לפני ביצוע השיקום ומשפר בהרבה את הפרוגנוזה של השיקום הסופי, הן מבחינה אסתטית והן מבחינה תפקודית.

הצלחת הטיפול תלויה בשיתוף הפעולה בין אורתודונט לרופאים האחרים, רופא החניכיים ורופא השיקומי, כבר מהאבחנה הראשונית של מכלול הבעיות של המטופל וקביעת סדר הטיפולים הנכון ובהמשך בכל שלב ושלב בטיפול. טיפול שאינו מתוכנן נכון עלול לגרום לתוצאה אסתטית או תפקודית לא מספקת ואף לנזק נוסף לשיניים וחניכיים.

בעקבות כך, בחלק גדול מהמטופלים המבוגרים, האורתודונט אינו המטפל היחיד, אלא יש צורך בטיפול משולב שמערב מספר מקצועות: רופא שיקומי ורופא חניכיים, רופא לטיפולי שורש וכירורג פה ולסת.

פרופ’ צ’אושו כתבה מספר מאמרים והעבירה מספר רב של הרצאות בנושא הטיפול האורתודונטי במטופלים המבוגרים עם בעיות חניכיים או שיקומיות. היא הקימה במחלקה לאורתודונטיה בהדסה, כבר לפני למעלה מעשר שנים, מרפאה מיוחדת לטיפולים מורכבים מולטידיסיפלינריים , בה המקרים מתוכננים מראש ובצורה מדויקת יחד עם רופאים מתמחים ומומחים מהתחומים האחרים.